צמחי הגן של סימה

צרצידיון פרחוני
Cercidium floridum

משפחה: קטניתיים (Fabaceae)
מוצא: מדבריות אריזונה ומקסיקו

צרצידיון פרחוני הוא עץ נשיר, וותיק ולא מוכר בארץ. הוא עץ מסועף, קטן עד בינוני הגדל ל־8-5 מטר גובה, ול־5 מטר רוחב בצמרת עגולה. קליפת הגזע בצבע ירקרק, נוטה לגדול על מספר גזעים כאשר ענפי הצד נוטים לצימוח שרוע. הגזע של העץ הוא החלק הקישוטי והמיוחד בכל ימות השנה. הענפים בעלי קליפה בצבע ירוק והם בעלי קוצים קטנים. העלים מסורגים, קטנים, מנוצים פעמיים, 4-2 זוגות עלעלים שאורכם עד 8 מ"מ וצבעם ירוק־כחלחל. הפריחה חלה בתחילת האביב, הפרחים ערוכים במכבדים חיקיים, צבע הפרחים צהוב- זוהר, קוטר הפרח כ-2 ס"מ, הפריחה שופעת ביותר, מכסה את כל העץ, בולטת, צופנית ומושכת דבורים. בהמשך לפריחה מתפתח תרמיל דמוי סרגל, אורכו 7.5-4 ס"מ ורוחבו כ-1.5 ס"מ, צבעו חום והוא מלבין עם בשלותו. כאמור, העץ נשיר. הוא משיר את עליו כתגובה ליובש בתחילת הקיץ ואז הגזע והענפים הירוקים עושים פוטוסינתזה. (בדומה לשיחי הרותם במדבר). השם העממי שניתן לו Palo verde בספרדית משמעו מקל־גזע ירוק ומתייחס למופע העץ במרבית חודשי השנה, ללא עלים, וגזע וענפים בצבע ירוק ובולט.

צרצידיון פרחוני יגדל בתנאי שמש מלאה בכל אזורי הארץ, ויצטיין בנגב, בקעה ובערבה. הוא עמיד ליובש ותנאי מדבר, עמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 7 מעלות צלסיוס. יגדל בכל סוגי הקרקע - בתנאי שתהיה בעלת ניקוז טוב, מצטיין בקרקעות חול. לאחר התבססותו יגדל ללא תוספת מים באזורים בהם כמות המשקעים היא 200 מ"מ או יותר. תוספת השקיה בחודשי הקיץ תורמת לפריחה ממושכת ודחיית נשירת העלווה.

מתאים לשתילה בצדי דרכים, בחורשות, או כעץ ראווה בגן. בעת פריחה מופעו בולט ומרשים, בלתי נשכח. אני ממליצה לעצבו על גזע אחד, כאשר את תהליך העיצוב – הרמת נוף, יש לעשות החל מהשנה הראשונה.

בשנת 1997 שתלנו בצדי כביש ביל"ו־רמלה, במסגרת פרויקט משותף עם מע"צ וקק"ל מספר צמחים של צרצידיון פרחוני. צמחים אלו קיבלו השקיות עזר להתבססות במשך שנה אחת בלבד, ומאז הם גדלים שם ללא תוספת השקיה. בשנת 2001 שתלנו בחלקת ניסיון במנחמיה במסגרת פרויקט עם קק"ל לבחינת עצים לנטיעה בבתי גידול יבשים, כ-40 שתילים של צרצידיון פרחוני. צמחים אלו קיבלו השקיות עזר להתבססות במשך שנתיים בלבד, הם התפתחו לעצים מפוארים ופורחים במלוא הדרם בכל שנה. הקרקע בחלקה זו היא רנדזינה, והמשקעים כ- 350 מ"מ בממוצע רב שנתי. עצים וותיקים של צרצידיון פרחוני גדלים בקיבוץ עין גדי, ברביבים, בגילת, בחוות הגמלים בפאתי ממשית, בארבורטום באילנות, במושב סתריה ובמכון וולקני.

כתבה: סימה קגן