צמחי הגן של סימה

פלינדרסיה דרומית
Flindersia australis

משפחה: פיגמיים (Rutaceae)
מוצא: אוסטרליה-קווינסלנד עד ניו-סאוס ווילס

הסוג כולל 17 מינים, המוצא של מרבית המינים הוא באוסטרליה, באזור יערות הגשם הסובטרופיים. בטבע הם עצים הנישאים לגובה רב, ועשויים להגיע ל-30 מטר ויותר, אולם בגינון, מרבית המינים מתפתחים לעצים בינוניים הנישאים ל־15 מטר, ומפתחים צמרת רחבה יותר לעומת מבנה עץ צר וגבוה בטבע.

מספר עצים של פלינדרסיה מזרחית נשתלו בארבורטום של אילנות לפני כ־60 שנה, וניתן להתרשם מעצים אלו, ולתהות, מדוע לא הפצנו אותו בגנים עד היום?

הארבורטום באילנות עבר מספר לא מועט של שנות בצורת, מאידך, עצי הפלינדרסיה מזרחית בהחלט מרשימים, וגובהם כ־10 מטר.

לפני כעשור, בשיתוף עם אביב אייזנבנד מקק"ל, התחלנו באיסוף זרעים מעצים אלו, והתחלנו בנטיעה במקומות שונים בארץ, עצים נטעו בגינון של וולקני, במושב סתריה ובמקביל, משתלת קק"ל בגילת, בניהולו של פבלו מחלקת עשרות עצים ממין זה לפרויקטים שונים בארץ.

פלינדרסיה מזרחית הוא עץ ירוק-עד שגדל בטבע ל-40 מטר גובה, אולם בגינון הוא נישא ל10-15 מטר בלבד. מוצאו כאמור ממזרח אוסטרליה, מהאזורים הנמוכים והיבשים ביערות הסובטרופיים. בגינון באוסטרליה הוא גדל בהצלחה הן בסידני והן בבריסבן- ערים בעלות אקלים דומה לתל-אביב, ושם הוא מגיע ל־10-20 מטר גובה.

גזע העץ זקוף וגבוה, צמרת מעוגלת, העלים מנוצים בעלי 3-13 עלעלים מבריקים בצבע ירוק כהה ואילו תחתית העלעלים ירוק בהיר. העלים מרוכזים וצפופים בקצות הענפים.

Flindersia australis הפריחה חלה באביב, התפרחת טרמינלית, אורכה כ־15 ס"מ, אורך עלי הכותרת כחצי ס"מ וצבע הפרחים לבן- קרם. בהמשך לפריחה מתפתח הפרי, מימדיו כ־10 ס"מ, וכשהקשוות נפתחות להפיץ את הזרעים המכונפים, הקפסולה הפתוחה דומה לכוכב־ים, קישוטי ונאה הנשאר על העץ מספר חודשים. הפריחה חלה בגיל בוגר, אחרי הרבה שנים. באוסטרליה, באדליד, מספרים על עץ אחד שפרח לראשונה רק כעבור 50 שנה. בארצנו הפריחה החלה קודם.

העץ באוסטרליה משמש בתעשיית הרהיטים, בעל עצה קשה ומעולה, ולכן קיבל את השם העממי Native Teak.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בשמש מלאה או צל חלקי, בכל סוגי הקרקע כולל קרקעות כבדות, או בסיסיות. עמיד לתקופות יובש ארוכות (רק לאחר התבססות) או לקרקע ביצתית (עמיד לחוסר ניקוז). יגדל ברוב אזורי הארץ, ויעבור בשלום אירועי קרה קצרים. עם התבגרותו תעלה גם עמידותו לתנאי האקלים.

Flindersia australis קצב הצימוח שלו איטי, ולפיכך העץ נהנה מהשקיה סדירה בשנים הראשונות לשתילה. נחשב למין חסכן במים ומאריך שנים. עץ אידיאלי לשתילה בפארקים, בהם לצל ערך עליון. כעץ רחוב מומלץ לשתול רק במקומות ללא חוטי חשמל. אני שתלתי אותו בגינתי- ולא כל עץ מקבל כרטיס כניסה.

ריבוי:

הריבוי מזרעים טריים בלבד. כיום רק משתלות קק"ל מייצרות שתילים של מין זה, מזרעים הנאספים מהעצים באילנות. הנביטה חלה תוך 12 ימים בתנאים של 25°C וללא טיפולים מקדימים. מומלץ לשתול בגן באביב.

כתבה: סימה קגן