צמחי הגן של סימה

מירוספרמון סוסה
Myrospermum sousanum

משפחה: קטניתיים (Fabaceae)
מוצא: מקסיקו

מירוספרמון סוזה הוא עץ חדש בארץ. הוא חדש גם למדע. העץ התגלה לראשונה במקסיקו רק בשנת 1987 ע"י איש הצמחים מטקסס- לין Lynn Lowrey, ואז הוא תואר למדע וקיבל את שמו המדעי. בשנת 2000 קיבלתי זרעים של מין זה מהגן הבוטני בסאן אנטוניו- טקסס מהעצים הראשונים שנשתלו בגן ולמעשה בארצות הברית, והבאתי לארץ והם המקור לשתילים בארץ. העץ גדל בר במקסיקו, בערוצי נחלי אכזב (Arroyo), בקניונים ועל קרקעות בסיסיות. כאשר Lynn ראה את העץ הלא מוכר לו, הוא ושני שותפיו למסע, חתכו מספר ענפים עם פרחים ושמו בשקית ניילון והניחו אותה מאחורי המושב בטנדר והמשיכו לכיוון טקסס. כעבור זמן קצר, ריח נעים מילא את חלל הטנדר, והחבורה תהתה והשתוממה, מי מתיז קולון? לאחר האשמות הדדיות התברר שהריח המתוק מגיע מהשקית שהכילה את הענפים והפרחים של העץ הלא ידוע. וכך קיבל העץ את שמו העממי, Arroyo Sweetwood "עצה מתוקה מנחל האכזב". שתילים ראשונים נשתלו בסאן־אנטוניו, טקסס וכאמור, קיבלתי זרעים מעצים אלו, הראשונים שנשתלו בארה"ב.

מירוספרמון הוא עץ קטן ונשיר, הגדל לגובה ורוחב של 6-5 מטר. גזע העץ בעל קליפה מחורצת קלות בצבע חום. העלים מנוצים למספר בלתי זוגי של עלעלים מסורגים ומאורכים. אורך העלה המנוצה 30-20 ס"מ, אורך העלעל כ-3 ס"מ ורוחבו כ-1.5 ס"מ. צבע העלים ירוק בהיר- רענן, ובסוף הסתיו לפני השלכת, הם משנים את צבעם לצהוב ובהמשך נושרים בשלכת. הפרחים פרפרניים, ערוכים באשכולות של 10 פרחים או יותר. צבע הפרח לבן והוא מאד ריחני, ריח וניל-קינמון. הפריחה חלה באביב ונמשכת כחודשיים מאפריל עד יוני, צופנית ואטרקטיבית מאד לדבורים, ומושכת גם פרפרים וצופיות. בהמשך לפריחה מתפתח פרי, תרמיל בצבע חום באורך של עד-5 ס"מ ובתוכו 2-1 זרעים.

בבית גידול הטבעי הוא גדל על קרקעות בסיסיות שבהן ה- pH מגיע ל 8.5-7.9. הוא עמיד ליובש, לקור, לקרינה חזקה ולרוח, בעל קצב צימוח מהיר. מניסיוני בתנאי הארץ יגדל ללא תוספת השקיה לאחר שיתבסס. מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ על מגוון קרקעות, בתנאי שמש מלאה או צל חלקי. מומלץ מאד כעץ נוי בגינה ביתית, כעץ רחוב מתחת לחוטי חשמל, בגני ילדים הודות לממדיו הצנועים ובפארקים. העצים הראשונים נשתלו בארץ בשנת 2001 כעצי רחוב בסתריה, ללא תוספת השקיה, ובחלקת צמחי האם במשתלת גילת בנגב הצפוני.

משתלת קק"ל בגילת מפיצה אותו למגדלי הדבורים ולישובים בנגב.

כתבה: סימה קגן