צמחי הגן של סימה

צמחי גן ריחניים

סימה קגן

צמחים ריחניים הם תמיד תוספת חשובה לגן. לעיתים, הריח מזכיר לנו זיכרונות מתוקים. הריח הוא אישי והזיכרון הוא פרטי לכל אחד. כשביקרתי בגן הבוטני בטרינידד, הגיע אלי ריח של דבש שהזכיר לי את תקופת החגים בילדותי ואת עוגת הדבש. הריח הגיע מצמח ניקטנתס עצי־נוגה. מי שביקר במקדשים במזרח, בוודאי פגש את הצמח הזה שתול בכניסה למקדש. יש צמחים מאד ריחניים ומספיק בצמח אחד למלא בריח את כל הגן, לדוגמא צסטרום לילי. ויש צמחים יותר צנועים, שצריך להסניף כדי להריח. וכמובן, יש את המינים הידועים כריחניים, כמו מיני היסמין, היערה וגרדניה. ויש המינים הנחשקים כמו שיחי הלילך, שלצערנו לא כל כך מצליחים בארץ, כי חם להם מדי. אני זוכרת איך אבא שלי שעלה לארץ מפולין, הזכיר תמיד את ריח הלילך, כמו שזכר בגעגועים משם.

להלן מיני צמחים ריחניים, מומלצים לשתילה בגן, מפיצי ריח נעים ונקווה שיזכירו לכם זיכרונות נעימים.

צסטרום ליילי Cestrum nocturnum

שם עממי: Night Blooming Jasmine

 משפחה: סולניים

שיח בינוני ירוק־עד, גדל עד 3 מטר גובה ורוחב, בעל קצב צימוח נמרץ. הפרחים בצורת צינורית צרה וארוכה, בצבע לבן ירקרק עד קרם ריחניים מאד בלילה. הריח מתקתק, ונישא למרחקים. מתאים לשתילה בתנאי שמש בכל אזורי הארץ למעט אזור ההר הגבוה. רגיש לקרה. השיח פורח בכל עונת הגידול, מהאביב ועד סוף הסתיו.

Cestrum nocturnum
Cestrum nocturnum

ניקטנתס עצי־נוגה Nyctanthes arbor־tristis

שם עממי: Night Jasmine

 משפחה: זיתיים

שיח גדול ירוק־עד או נשיר מותנה, הגדל לגובה ורוחב של 4-3 מטר. העלים בצורת ביצה ומחודדים, מעט גילדנים ומחוספסים כמו נייר זכוכית. לעלים ערך קישוטי. כותרת הפרח צבעה לבן וצינור הכותרת צבעו כתום־תפוז ואורכו כ־1 ס"מ. הפרחים ריחניים מאוד וריחם, כאמור, ארומה של דבש. הריח מאד נעים ואינו דומה לריח הכבד של צסטרום ליילי. הפרחים נפתחים לפנות ערב ומפיצים ריח במשך הלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות ואז הם נושרים. מתאים לשתילה בתנאי שמש או צל חלקי, בכל אזורי הארץ למעט אזור ההר הגבוה. רגיש לקרה. עונת הפריחה מתרחשת בכל עונת הגידול של הצמח, כל הקיץ והסתיו.

Nyctanthes arbortristis
Nyctanthes arbortristis

בירנית מפושקת 'פרח מלא' Tabernaemontana divaricata 'Flore Pleno'

משפחה: הרדופיים

שיח ירוק־עד או נשיר מותנה הגדל עד 2 מטר גובה ורוחב. בתנאי שמש מלאה תתקבל פריחה מרובה, אולם העלים ייראו פחות טוב; בחצי צל, לעומת זאת, תהיה פחות פריחה, אולם העלים יהיו גדולים ויפים בצבע ירוק כהה. צמחים השתולים ליד קיר המגן עליהם מפני רוחות קרות, לא ישירו את העלים בחורף. הפריחה במכבדים, בכל מכבד כ־ 20 פרחים. הפרח מלא ונראה כמו פרח של צמח גרדניה. צבעו לבן צחור והוא ריחני, מפיץ את ריחו בלילה בלבד. מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ למעט אזור ההר הגבוה. רגיש לקרה. עונת הפריחה מתרחשת בכל עונת גידול של הצמח, וכאשר הצמח שתול בפטיו מוגן, תתקבל פריחה כל השנה.

Tabernaemontana coronaria
Tabernaemontana coronaria
Tabernaemontana coronaria

ברונפלסיה קטנת־פרחים Brunfelsia pauciflora

שם עממי: yesterday־today־and־tomorrow

השם מתייחס לעובדה שעל הצמח פרחים בשלושה צבעים. כותרת הפרח ביומה הראשון צבעה סגול ("yesterday") הופכת לצבע לוונדר ("today") ולבסוף לצבע לבן ("tomorrow").

משפחה: סולניים

שיח בינוני נשיר מותנה, גדל עד 3-2 מטר גובה ורוחב, בעל קצב צימוח בינוני. באביב מתכסה בפריחה שופעת וניתן לראות עליו פרחים בכל הצבעים והגוונים בו־זמנית. קוטר הפרח 5 ס"מ, פרחים אלו ריחניים מאוד, בעלי ריח אופייני לברונפלסיה ובלילה, גם כשאין רואים את השיח, אפשר להריח ולזהות אותו לפי הריח. בהמשך הקיץ הפריחה ספורדית. מתאים לשתילה בצל חלקי. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מועשרת בקומפוסט, לדשן ולהשקות באופן קבוע בכל עונת הצמיחה. יגדל ברוב אזורי הארץ, במפנה צפוני או מזרחי. רגיש לקרה.

Brunfelsia pauciflora
Brunfelsia pauciflora

מרווה דבשית Salvia melissodora

שם עממי: Grape־scented sage

משפחה: שפתניים

שיח בינוני ירוק־עד או נשיר מותנה הגדל ל־ 1.5 מטר גובה ורוחב בעל צימוח זקוף. הפרחים שפתניים, אופייניים לצמחי מרווה, הם נישאים על שיבולי פריחה קצרים וצבעם סגול־לבנדר. הפרחים מדיפים ריח ענבים נעים, (כשמו העממי) המזכיר ריח של משקה טרופית. גל הפריחה מתחיל בסוף החורף, בחודש פברואר ונמשך עד סוף האביב, וגל פריחה נוסף בסתיו עד תחילת החורף. נחשב לאחד ממיני המרווה מאריכי הפריחה. הפריחה עשירה מאד בצוף־נקטר ומושכת דבורים, פרפרים וצופיות. מקור שם המין melissodora בא משתי מילים ביוונית: Melissa שפרושה דבורת דבש ו־ odora שפירושו־ ריחני. ניתן להשתמש הן בעלים והן בפרחים להכנת תה. מתאים לשתילה בתנאי שמש או צל חלקי, בכל אזורי הארץ כולל אזור ההר הגבוה. עמיד לטמפרטורות של עד מינוס 7 מעלות צלסיוס.

Salvia melissodora
Salvia melissodora
עודכן: 2020-08-03