צמחי הגן של סימה

צמחים רב-שנתיים עשבוניים מומלצים לשתילה בגן

סימה קגן

צמחים רב-שנתיים עשבוניים הם קבוצה גדולה מאד של צמחים. בשונה מצמחים חד-שנתיים החיים שנה אחת, צמחים רב-שנתיים חיים שנים רבות.  חשוב לציין, שמרביתם דורשים טיפולי אחזקה כגון גיזום נמוך עד בית-השורשים, או גיזום עמודי פריחה, או חלוקה ושתילה מחדש. חלקם ירוקי-עד, וחלקם מתייבשים עד הקרקע בסוף עונת הגידול ומלבלבים מחדש מאזור בית-השורשים באביב הבא.

נתמקד בשלושה סוגים שהם צמחים חד-פסיגיים, מאריכי חיים, לא מעוצים, בעלי עלים סרגליים.  בנוסף לפריחה, העלווה יפה כל השנה והם מומלצים לשתילה הן בגן והן כצמח מיכל.

להלן נמליץ על:

אגפנתוס לשתילה בתנאי שמש מלאה או צל חלקי

טולבגיה לשתילה בתנאי שמש מלאה או צל חלקי

ליריופה לשתילה בתנאי צל חלקי או צל מלא.

 אגפנתוס, מינים וזנים שונים  Agapanthus spp.

משפחה: אגפנתיים, Agapanthaceae
בעבר שויך למשפחת השושניים.
שם עממי: lily of the Nile
מוצא: דרום-אפריקה.

Agapanthus spp.
Agapanthus spp.
Agapanthus spp.
Agapanthus spp.

צמח בצל רב־שנתי ירוק-עד בעל קנה־שורש קצר דמוי־פקעת וציצת-שורשים בשרניים. העלים צרים וארוכים, סרגליים בצבע ירוק־כהה, מרוכזים בבסיס הצמח. גובה העלים כ־40 ס"מ. הפרחים נישאים על גבעולי פריחה גבוהים, מחוסרי עלים. הפריחה חלה בקיץ, צבע הפרחים כחול, כחול־עז או סגול או לבן. צבע הפרח וגובה גבעולי הפריחה תלוי בזן. גובה עמוד הפריחה הוא 40-90 ס"מ.  גדל בהצלחה ברוב סוגי הקרקעות בתנאי שמש מלאה או הצללה חלקית. בבתי גידול עם קרינת שמש חזקה, העלים נצרבים וקמלים ושם מומלץ לשתול בצל חלקי. מתאים  לגינון בכל אזורי הארץ כולל אזור ההר הגבוה, עמיד בקרה. הצמח חסכן במים, תוספת השקיה מזרזת את קצב הצמיחה והצמחים מתפתחים לממדים גדולים יותר. יוצר גוש גדול במשך השנים, ואז מתמעטת הפריחה, לעיתים אפילו מפסיקה. זה הזמן לחלק את הגוש. מומלץ להוציא את כל הגוש, לחלק את קני־השורש המחוברים ביניהם לשתילים בודדים, לשים לב שכל קנה-שורש נשאר עם ציצת שורשים ואז לשתול מחדש כל קנה שורש בנפרד. מומלץ להוסיף קומפוסט בבור השתילה בעת החלוקה. מועד מיטבי לחלוקה הוא באביב המוקדם. מתאים לשתילה בגינה ים-תיכונית, בגינה חסכונית במים, במסלעות, בערוגה פורחת, כגבול לאורך שביל ובמכלים. משמש בגידול חקלאי כפרח קטוף לסידור באגרטל. לשתילה במכלים מומלץ לבחור בזנים הננסיים. לדוגמא, הזן ׳פיטר פן׳ הוא זן ננסי, שופע פרחים. בעולם המערבי נעשה טיפוח לזנים והם מוצגים לקהל בתערוכות שונות, זני גינון מוצגים בתערוכת צ׳לסי בלונדון מדי שנה בחודש מאי.

טולבגיה חכלילית  (טולבגיה חריפה)     Tulbaghia violacea (T. cepacea)

משפחה: נרקיסיים, Amaryllidaceae
בעבר שויך למשפחת השושניים.
שם עממי: Society Garlic
מוצא: דרום-אפריקה.

Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea

צמח בצל רב־שנתי ירוק־עד, בעל קנה־שורש קצר. העלים צרים, דמויי עשב, מרוכזים בבסיס הצמח, אורכם כ־45 ס"מ והם בעלי ריח שום חריף. עמוד התפרחת חשוף, ללא עלים, גובהו כ־50 ס"מ ובראשו הפרחים ערוכים בסוכך. צבע הפרחים וורוד-לילך או לבן. הפריחה חלה במשך כל עונת הגידול, מהאביב ועד סוף הסתיו. גדל בהצלחה ברוב סוגי הקרקעות בתנאי שמש מלאה או הצללה חלקית. מתאים לגינון בכל אזורי הארץ כולל אזור ההר הגבוה, עמיד בקרה. הצמח חסכן במים, נהנה מהשקיה סדירה. גוש הצמח גדל במשך השנים, ומומלץ לחלק את הגוש. מועד מיטבי לחלוקה הוא באביב המוקדם. לגננים מצטיינים וחרוצים- הסרת עלים יבשים במהלך השנה תשמור על  מראה רענן ונקי. מתאים לשתילה בערוגה פורחת, תוחם ערוגה, לכיסוי שטחים קטנים, גינה ים־תיכונית, בגינה חסכונית במים, במסלעות, כגבול לאורך שביל ובמכלים. העלים והפרחים טובים למאכל הן כטריים והן בבישול. הצמח וותיק בגינון בארץ, מדובר בקלון שופע פריחה, בעל פרחים בצבע וורוד-לילך שלא חנט זרעים, והריבוי במשתלות היה בחלוקה. לימים, שתלן הביא לארץ זרעים של מין זה והחל בהפצה של שתילים ממקור הזרעים. אמנם נוסף למגוון צמחים בפריחה לבנה, שלא היו בארץ לפני כן, מאידך, מאוכלוסיית הצמחים ממקור הזרעים שהחלה לפרוח ראינו שחלק גדול מהשתילים דלים מאד בפריחה, עונת הפריחה התקצרה והמופע התדלדל. זו הזדמנות להדגיש לשתלנים ולגננים: קלון מצטיין יש להרבות וגטטיבית בלבד, בגיאופיטים זה בחלוקה ובשום אופן לא להרבות בזרעים.    

ליריופה כדנית Liriope muscari זנים שונים

ליריופה משובלת Liriope spicata זנים שונים
משפחה: אספרגיים   Asparagaceae
בעבר שויך למשפחת השושניים.
שם עממיCreeping Lilyturf, Creeping Liriope, Lilyturf, and Monkey Grass.
מוצא: מזרח אסיה- סין, יפן ווייטנאם

Liriope muscari
Liriope muscari
Liriope muscari

צמח עשבוני רב-שנתי ירוק-עד, בעל קנה–שורש קצר המשמש כשלוחה, השורשים שטחיים, רובם אופקיים נושאי פקעות  וכך הוא מתפשט. העלים צרים, דמויי ציצית או מזרקה דומים לצמח־דגן. צבע העלים תלוי בזן: ירוק, ירוק־כהה או מגוון בירוק־בהיר ולבן. הפרחים ערוכים בשיבולים בראש עמוד פריחה, אשר בדרך כלל נמוך מהעלים. הפרחים קטנים בצבע לילך או סגול או לבן, תלוי בזן. בהמשך לפריחה נוצר פרי כדורי קטן בצבע כחול־שחור, קישוטי. הפריחה בקיץ והיא בונוס, המופע המשמעותי של הצמח הוא העלווה, נראה טוב כל השנה. גדל בהצלחה בתנאי צל מלא או הצללה חלקית, ברוב סוגי הקרקעות.  בתנאי שמש עלול להיצרב. מומלץ להוסיף קומפוסט בבור השתילה, מגיב טוב לדישון מסודר, הן בקרקע והן במכל. מתאים לגינון בכל אזורי הארץ כולל אזור ההר הגבוה, עמיד בקרה. הצמח חסכן במים,  נהנה מהשקיה סדירה. צמח עמיד, אמין ומתגמל. מתאים לשתילה כצמח כיסוי יציב לשטחים נרחבים, מתפשט ע"י סטולונים. מעולה במניעת סחף. מצטיין במפנה צפוני, לאורך קיר, לאורך שביל מוצל, במסלעה ובמכלים. כאשר שתול במכל, מומלץ לחלק את הגוש אחת למספר שנים ולהקפיד על דישון. בגן אפשר לגזום נמוך עד הקרקע לחידוש הצמח, טרם לבלוב העלים החדשים בתחילת האביב. חלזונות וחשופיות אוהבות את הצמח, לשים לב במיוחד בחורף או במידה ומושקה בהמטרה במהלך הקיץ.

עודכן: 2020-11-08