צמחי הגן של סימה

אקליפטוס ניקוליי

Eucalyptus nicholii

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עממי: Narrow –leaved Black Peppermint
שנת אקלום 2003
מקור האקלום זרעים, רכשתי באוסטרליה אצל ספק זרעים
מוצא: מזרח אוסטרליה
גובה 12-8 מטרים; קוטר 5-4 מטר
מועד פריחה: סתיו

תיאור כללי נוסף: אוקלם בארץ בשנת 2000 מזרעים שהבאתי מאוסטרליה. עץ נוי בעל גזע בודד, קליפת גזע גסה, מחורצת מאד לאורך הגזע ולא מתקלפת, בצבע אפור או אפור-חום. צמרת העץ דמוית פירמידה, לענפים אופי צימוח בכותי, והם שמוטים כלפי מטה. העלים צרים ודומים לעלי ערבה. לעלים צבע ירוק. עץ בעל מופע גנני.

העץ גדל ל־8-12 מטר גובה, הצימוח זקוף, גזע גבוה ונקי, ללא ענפים צדדיים, ובעל צמרת נוף פירמידלית וצרה. העלים צרים, אורך העלה 13 ס"מ ורוחבו 1 ס"מ, בצבע ירוק-כחלחל, שמוטים כלפי מטה, העץ בעל מופע בכותי במקצת. הלבלוב הצעיר, בעיקר בסתיו בצבע ורוד-סגלגל והוא מוריק עם התבגרותו. כמו כל האיקליפטוסים, זהו עץ ירוק־עד. הפרחים לבנים והם קטנים מאד ולא בולטים על העץ. הפריחה חלה בסתיו וכאמור היא חסרת משמעות. בארץ מוצאו הוא גדל על אדמות עניות. נחשב למין אדפטיבי לכל סוגי הקרקע, כולל limestone – קרקע גירית. מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל סוגי הקרקע לכל האזורים בארץ, כולל אזורי ההר הגבוה (ירושלים וצפת).

תנאי גידול והתאמה לאזורי הארץ: בבית גידולו הטבעי גדל על קרקעות רדודות, עמיד לקרה ועמיד יחסית ליובש. מין זה מקובל מאד ובשימוש נרחב באוסטרליה ובקליפורניה בגינון וכעץ רחוב, הודות לעלווה האטרקטיבית והמבנה הפירמידלי. בגינון, גדל בהצלחה על מגוון קרקעות כולל קרקעות בסיסיות. בארץ הוא שתול משנת 2000 רק במושב סתריה ומצטיין ללא תוספת השקיה.

שימוש גנני אקליפטוס ניקוליי הוא מין מתאים במיוחד לשתילה כעץ רחוב, הודות לגזע הגבוה, לצימוח הפירמידלי והנוף הצר המאפיינים מין זה. שילוב עצים בצורה מוצלחת בנוף בנוי (עירוני, כפרי וכדומה) הינו משימה מקצועית המחייבת שילוב של ידע רב תחומי של אנשי מקצוע שונים. בחירת עץ לשתילה כעץ רחוב, היא משימה לא קלה. בקליפורניה ובאוסטרליה, אקליפטוס ניקוליי נפוץ מאד בגינון כעץ רחוב. כמו כן, הוא משמש באיטליה לקטיף של ענפים כענפי קישוט לסידורי פרחים. למטרה זו הם מגדלים אותו כשיח שגובהו 1-2 מטר בלבד, וכל השנה קוטפים ענפים לשוק הפרחים. כאשר ממוללים את העלים יש להם ריח נעים של מנתה, ומכאן גם שמו העממי. מתאים ביותר לשמש כעץ רחוב על גזע בודד. ישתלב היטב בגן קטן, הודות לנוף הצר שלו.

שורשיו אינם תוקפניים, הוא איננו אלרגני, הפריחה, הפרות והעלים אינם מלכלכים, תופס מעט שטח.
מתאים לאזורים מעל 400 מ"מ משקעים מומלץ לגינון, כעץ רחוב, לחורשות, פארקים, עץ לגינה הפרטית. 

ריבוי מזרעים. להנביט בתחילת הסתיו במנבטה ולשתול בגן באביב.

אקלמה וכתבה: סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2022-09-12
צורת חיים: עץ, גזע יחיד; ליגנוטובר: קיים; מופע: ירוק עד; גובה: 5-10 מ׳, 10-15 מ׳; מתאים לגידול בתנאי: שמש, עמיד לגיר; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת סתיו; צבע פריחה: לבן קרם; שימוש: גינון, רחוב; ריחני: ריחני; משקעים: מעל 400 מ״מ; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, מזרח אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן