צמחי הגן של סימה

איקליפטוס פניקולטה

Eucalyptus paniculata

משפחה: הדסיים • Myrtaceae
שם עברי: איקליפטוס פניקולטה איקליפטוס מכבדי
מוצא: דרום-מזרח אוסטרליה, משקעים 1750-750 מ"מ.
גובה: 30-20 מטר
מועד פריחה: סתיו, ספטמבר-אוקטובר
אורך חיים: מאה שנה

תיאור כללי נוסף: עץ גבוה בעל גזע יחיד וזקוף, הגזע מהווה מחצית מגובהו. קליפת הגזע אינה מתקלפת, ועם השנים יוצרת ציפוי עבה וקשה, חרוץ בתלמים (Ironbark). צבע הקליפה אפור או חום. סימן היכר אופייני למין: השוני הברור בצבע העלים: העלים בצדם העליון בצבע ירוק מבריק ובצדם התחתון צבעם ירוק־אפור בהיר (discolor). הפריחה אטרקטיבית לדבורים וחלה בעונה בה יש בטבע מעט פריחה. נראה כי אינו פורח כל שנה, בשנים שפורח מהווה מקור חשוב של צוף ואבקה לדבורים. העצה של מין זה קשה, חזקה וכבדה ונחשבת איכותית. עמידה בפני חיפושיות וטרמיטים. משמשת לריצוף, לאדני רכבת, למשטחים ולעמודים. עץ מפואר. 

תנאי גידול והתאמה לאזורי הארץ: בבית גידולו הטבעי הוא גדל באזורים גשומים, האקלים הוא סובטרופי ללא קרה כמעט. עונה יבשה, אם מתקיימת, קצרה מאוד. גדל על קרקעות פוריות ועמוקות הכוללות סילט וחול. מאידך הוא גם עמיד יחסית ליובש ולקרקעות דלות יותר ואבניות באזורים הרריים. בארץ גדל בהצלחה בארבורטום אילנות ואצל מגדלי דבורים. גדל בהצלחה במשק קנדל בכפר פינס ובחורשה במושב סתריה.

שימוש מומלץ: מרעה דבורים, עץ צל בחורשות ופארקים באזורים מעל 400 מ״מ משקעים.

עודכן: 2022-09-11
צורת חיים: גזע יחיד; ליגנוטובר: קיים; גובה: מעל 15 מ׳; מועד פריחה: פריחת סתיו; צבע פריחה: לבן קרם; צבע עלווה: עלים מבריקים; שימוש: רחוב, פארק; מושך: דבורים; משקעים: מעל 400 מ״מ; מוצא: דרום מזרח אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן